Fundacja Enea pomaga gminom poszkodowanym w sierpniowej nawałnicy
Fundacja Enea przekazała prawie milion złotych dla gmin poszkodowanych po nawałnicach. Pieniądze, zostały przekazane na cele wskazane przez samorządy, m.in. remonty i odbudowę infrastruktury oraz budynków użyteczności publicznej oraz na wsparcie lokalnych Ochotniczych Straży Pożarnych. Dzięki temu OSP będą mogły doposażyć się w specjalistyczny sprzęt niezbędny do usuwania skutków kataklizmów.
Potężne nawałnice, które wstrząsnęły Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia, doprowadziły do ogromnych szkód. Wiele osób straciło dach nad głową, ucierpiała również infrastruktura publiczna. Żywioł największe zniszczenia spowodował w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim i w Wielkopolsce. Odbudowy wymagało ponad 400 km linii energetycznych, a postawionych zostało ponad 2,5 tys. słupów.
W poniedziałek, w Chojnicach, z samorządowcami z najbardziej poszkodowanych gmin, reprezentowanych przez: Stanisława Skaję, starostę chojnickiego, Marka Szczepańskiego, wicestarostę chojnickiego, Zbigniewa Szczepańskiego, wójta gminy Chojnice, Jolantę Fierek, burmistrza Czerska i Witolda Ossowskiego, burmistrza Brus, spotkali się: Zbigniew Piętka, wiceprezes Enei, Sławomir Krenczyk, prezes Fundacji Enea oraz Andrzej Kojro, prezes Enei Operator.
– W sierpniu zrobiliśmy wszystko, by jak najszybciej przywrócić zasilanie do poszkodowanych rejonów. Wykonaliśmy swoją pracę najlepiej i najszybciej jak potrafiliśmy. Dlatego w imieniu zarządu Enei chciałem podziękować Państwu, samorządowcom i mieszkańcom za okazane wsparcie, życzliwość, zrozumienie i pomoc – powiedział Zbigniew Piętka, wiceprezes Enei ds. korporacyjnych. – Dziś, kiedy udało nam się odbudować zniszczoną infrastrukturę energetyczną, chcemy pomóc także Państwu – dodał.
– Wielu mieszkańców poszkodowanych rejonów, naszych Klientów, straciło dobytek całego życia. Przez ostatnie tygodnie rozmawialiśmy z władzami najbardziej poszkodowanych gmin, wspólnie wypracowaliśmy szczegóły dotyczące pomocy i przekazywania środków, ponieważ zależy nam i chcemy w jak najlepszy sposób pomóc lokalnym społecznościom – powiedział Sławomir Krenczyk, prezes Fundacji Enea.
W gminie Chojnice Fundacja Enea dofinansowała kwotą 100 tysięcy złotych zakup sprzętu dla straży pożarnej, w tym nowego samochodu pożarniczego.
Gminie Czersk Fundacja Enea przekazała 100 tysięcy złotych dla Ochotniczej Straży Pożarnej i społeczności lokalnej.
W Gminie Brusy kwotą 100 tysięcy złotych Fundacja Enea sfinansuje remont budynku komunalnego w Czapiewicach, który został uszkodzony w wyniku sierpniowej nawałnicy (remont obejmie m.in. wymianę dachu, wymurowanie fragmentu ściany zewnętrznej wraz z montażem okien).
W gminie Tuchola kwotą 100 tysięcy złotych Fundacja Enea dofinansuje zakup wozu strażackiego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciążu.
– To jest bardzo skuteczna i szybka pomoc. Zepsuły się nam dwa samochody strażackie w miejscowości Raciąż i stanęliśmy przed koniecznością zakupu nowego pojazdu. To jest ogromny, podkreślam ogromny zastrzyk finansowy i bardzo sobie tę inicjatywę podjętą przez zarząd Enei cenimy – podkreślał Tadeusz Kowalski, burmistrz Tucholi.
– Bardzo dziękuję za wzorcową współpracę z Eneą i udzieloną nam dzisiaj pomoc. Podziwiam niebywałą sprawność i szybkość działania – powiedział Michał Mróz, starosta Tucholski.
W Wielkopolsce jedną z najbardziej poszkodowanych była gmina Borek Wielkopolski w powiecie gostyńskim. W całym województwie zniszczone zostały linie energetyczne pozbawiając dostaw energii elektrycznej ponad 100 tys. Odbiorców. Nawałnica nie oszczędziła domów, a także lasów.
– Dzięki największemu w historii zaangażowaniu naszych brygad, akcję przywracania zasilania w Wielkopolsce zakończyliśmy w 10 dni. Setki pracowników Enei Operator, wspomaganych przez firmy zewnętrzne, codziennie od rana do nocy, niemal bez przerwy, zaangażowanych było w odbudowę zniszczonych przez sierpniowy kataklizm linii energetycznych – powiedział Andrzej Kojro, prezes Enei Operator. – Ten trudny moment pokazał, że energetyka to także służba i nie ma znaczenia w jakiej spółce ją pełnimy. W takich sytuacjach jesteśmy razem i wspólnie dbamy o zapewnienie dostaw energii elektrycznej mieszkańcom i przedsiębiorcom naszego kraju – dodał.
Wciąż potrzeba pomocy na odbudowę zniszczonej infrastruktury. We wtorkowym spotkaniu przedstawicieli zarządu Enei, Enei Operator i Fundacji Enea w Gostyniu (woj. wielkopolskie) uczestniczyli: Robert Marcinkowski, starosta gostyński oraz Marek Rożek, burmistrz miasta i gminy Borek Wielkopolski.
– Nawałnice, które przeszły przez Polskę w sierpniu, okazały się wielką próbą dla jednostek samorządu terytorialnego, Enei Operator, ale również dla mieszkańców. To był test solidarności pomiędzy instytucjami. Podczas usuwania skutków nawałnic starostwo zdało ten test pomagając gminie Borek Wlkp. i wspierając ich finansowo. Teraz ten test zdaje Enea. Chciałbym podziękować Enei za to wielkie zaangażowanie – powiedział Robert Marcinkowski, starosta gostyński.
– Naszym najważniejszym zadaniem było przywrócenie zasilania, ale chcemy także pomóc przekazując lokalnym społecznościom środki finansowe, które pomogą w szybszym powrocie do normalności – powiedział Piotr Adamczak, wiceprezes Enei ds. handlowych. – Tutaj, w powiecie gostyńskim, wsparcie finansowe Fundacji Enea zostanie przeznaczone na odnowę infrastruktury w Parku im. Mickiewicza w Borku Wielkopolskim – dodał.
– Bardzo dziękuję Grupie Enea, za bardzo sprawne usuwanie awarii na terenie naszej gminy. Park im. Adama Mickiewicza, który bardzo ucierpiał podczas sierpniowych nawałnic, dzięki dzisiejszemu wsparciu będzie mógł zostać odbudowany. To bardzo ważne miejsce dla naszych mieszkańców i zielone płuca Borku Wlkp. – powiedział Marek Rożek, burmistrz gminy Borek Wielkopolski.
Pomoc zostanie udzielona także gminie Czerniejewo, Damasławek, Krzykosy, Mieleszyn, Nowe Miasto Nad Wartą i Sośno. Pieniądze zostaną przekazane na odbudowę infrastruktury oraz budynków użyteczności publicznej oraz na wsparcie lokalnych Ochotniczych Straży Pożarnych. Sfinansowane zostaną także akcje edukacyjne dla dzieci, m.in. wyjazdy w ramach tzw. „zielonej szkoły”.
Podziel się na: