Raport bieżący nr 28/2025
Podstawa prawna
Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.
W nawiązaniu do informacji zamieszczonych w ostatnim raporcie okresowym dotyczących planowanej realizacji projektu gazowego przez Enea Elkogaz sp. z o.o. ("Zamawiający"), Zarząd Enea S.A. ("Spółka", "Emitent") informuje, że 17 lipca 2025 roku spółka zależna Enea Elkogaz sp. z o.o. zakończyła negocjacje i podpisała z Çalk Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. ("Generalny Wykonawca") umowę warunkową na zaprojektowanie, dostawę, budowę i uruchomienie dwóch bloków gazowo-parowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą w formule "pod klucz" (EPC), pracujących w cyklu kombinowanym (CCGT) o nominalnej mocy elektrycznej brutto 668 MWe każdy oraz na świadczenie usług serwisu w ramach eksploatacji bloków (LTSA).
Kwota umowy EPC wynosi 6 378,00 mln zł netto. Kwota długoterminowej umowy serwisowej LTSA wynosi 170,09 mln USD netto.
Planowany termin przekazania bloków do eksploatacji to odpowiednio 31 marca 2029 roku i 30 czerwca 2029 roku.
Kontrakt zostaje zawarty oraz wchodzi w życie po łącznym spełnieniu następujących warunków zawieszających:
1) zawarcia przez Zamawiającego umowy mocowej dla bloków w wyniku przeprowadzenia w dniu 17 lipca 2025 r. aukcji dogrywkowej rynku mocy na rok dostaw 2029, oraz ogłoszenia przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki ostatecznych wyników aukcji dogrywkowej rynku mocy,
2) poinformowania przez Komisję Europejską zgodnie z art. 30 ust. 3 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2560 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny (Dz. Urz. UE.L z 2022 r. Nr 330, str. 1 z późn. zm.; "Rozporządzenie FSR"), że nie podjęła decyzji o wszczęciu postępowania szczegółowego w terminie wyznaczonym na przeprowadzenie wstępnego przeglądu, lub wydania przez Komisję Europejską decyzji, o której mowa w art. 31 ust. 1 lub 3 Rozporządzenia FSR, lub stwierdzenia przez Komisję Europejską w inny sposób - wskutek zgłoszeń przygotowanych przez Wykonawcę oraz General Electric Global Services GmbH spółka z o.o. oddział w Polsce i GE Global Parts _ Products GmbH - że brak jest przeszkód uniemożliwiających wejście w życie kontraktu w świetle Rozporządzenia FSR.
Kary umowne zawarte w kontrakcie dotyczą parametrów gwarantowanych w zakresie m.in. mocy, sprawności i emisji. Uwzględniono standardowy zakres kar umownych dla tego rodzaju inwestycji.
Projekt wpisuje się w założenia dokumentu pn. "Strategia Rozwoju Grupy Kapitałowej Enea do 2035 roku", który zakłada budowę bloków gazowo-parowych jako nowych niskoemisyjnych mocy wytwórczych. Realizacja przedsięwzięcia jest elementem odpowiedzialnego planu transformacji energetycznej Grupy w kierunku neutralności klimatycznej i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Projekt jest częścią zmiany Grupy Enea prowadzonej w ramach zrównoważonego rozwoju, który opiera się na trzech filarach: środowisku, społecznej odpowiedzialności i nowoczesnym ładzie korporacyjnym.
W pozostałym zakresie postanowienia Umowy nie odbiegają od warunków powszechnie stosowanych dla tego typu umów.
Dodatkowo Emitent wyjaśnia, iż jego intencją jest poinformowanie w trybie kolejnego raportu bieżącego wyłącznie o wystąpieniu okoliczności uniemożliwiających spełnienie ww. warunków zawieszających Umowy, przy czym o innych istotnych etapach tego procesu Spółka będzie informowała w trybie właściwych raportów.
źródło: biznes.pap.pl