Enea Elektrownia Połaniec kontynuuje inwestycje ekologiczne i modernizuje elektrofiltry (3).jpg

Enea Elektrownia Połaniec kontynuuje inwestycje ekologiczne i modernizuje elektrofiltry

Enea Elektrownia Połaniec podpisała umowę z GE Power i Stal-Systems na modernizację elektrofiltrów sześciu bloków energetycznych. Inwestycja jest częścią programu dostosowania Elektrowni Połaniec do konkluzji BAT. Zmodernizowane elektrofiltry poprawią parametry środowiskowe całej instalacji. Zakończenie prac wartych ponad 210 mln zł brutto zaplanowano na grudzień 2020 r.

Kluczowa dla Elektrowni Połaniec inwestycja jest częścią programu dostosowania bloków energetycznych do tzw. konkluzji BAT. Modernizacja elektrofiltrów pozwoli zwiększyć aż o połowę ich skuteczność i przygotuje instalacje do dalszej, długoletniej pracy. Wykorzystanie najnowocześniejszych technologii pozwoli spełnić Elektrowni Połaniec rygorystyczne unijne standardy środowiskowe.

– Bardzo ważną częścią naszej działalności jest dbanie o ochronę środowiska. Kontynuujemy naszą misję w zakresie ekologii i podejmujemy kolejne wyzwanie. Dzięki tej inwestycji Elektrownia Połaniec będzie dostosowana do konkluzji BAT, co jest dowodem na to, że z wielką odpowiedzialnością podchodzimy do kwestii ochrony środowiska naturalnego – powiedział Lech Żak, prezes Enei Połaniec.

– Ten projekt jest dla nas ważnym krokiem dla rozwoju współpracy z Eneą i budowania ramię w ramię z naszymi klientami polskiej nowoczesnej infrastruktury energetycznej – powiedział Sławomir Żygowski, prezes GE Power w Polsce. – Z dumą wspieramy Eneę Połaniec w wytwarzaniu energii elektrycznej dla mieszkańców południowo-wschodniej Polski, gdzie Elektrownia Połaniec jest kluczową instalacją energetyczną, ważną dla bezpieczeństwa zasilania tego obszaru – dodał Sławomir Żygowski.

Kontrakt przewiduje kompleksową modernizację elektrofiltrów dla bloków energetycznych nr 2, 3, 4, 5, 6 i 7 w formule EPC, czyli „pod klucz”. Inwestycja obejmie kanały spalin wraz z kompensatorami, instalacją odprowadzania spod lejów elektrofiltrów, a także układy opomiarowania, sterowania oraz zabezpieczeń i zasilania elektrycznego.

– Modernizacja elektrofiltrów to ogromne przedsięwzięcie technologiczne i logistyczne, szczególnie z uwagi na konieczność wykonywania prac demontażowych i montażowych z użyciem ciężkiego sprzętu. Dodatkowo proces modernizacji będzie przebiegał w dwóch przedziałach czasowych po trzy bloki w tym samym czasie – powiedział Marek Ryński, wiceprezes Enei Połaniec ds. technicznych.

Przekazanie placu budowy wykonawcy dla prac niewymagających odstawienia bloków rozpocznie się już w listopadzie tego roku. Modernizacja elektrofiltrów prowadzona będzie podczas trwania remontów kapitalnych poszczególnych bloków, dzięki czemu inwestycja nie wpłynie dodatkowo na bieżące funkcjonowanie elektrowni. Zakończenie modernizacji wszystkich sześciu elektrofiltrów Elektrowni Połaniec zaplanowane zostało na grudzień 2020 r.