Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne
Enea w WIG20 - elicie polskich spółek giełdowych
Akcje Enei wejdą do najważniejszego indeksu warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, WIG20. Po raz pierwszy stanie się to 20 marca, kiedy dojdzie do rewizji portfeli szeregu indeksów. Decyzja władz GPW potwierdza fakt, że Enea jest jednym z najważniejszych polskich przedsiębiorstw, które ma duży wpływ także na wydarzenia na warszawskim parkiecie.
Indeks WIG20, skupia 20 najlepszych, najbardziej płynnych spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jest głównym wskaźnikiem koniunktury, a także głównym indeksem i instrumentem bazowym dla kontraktów terminowych i opcji.
W efekcie zmiany Enea spodziewa się m.in. dalszego zwiększenia płynności swoich akcji oraz poszerzenia bazy inwestorów o największe fundusze inwestycyjne które skupiają się tylko na spółkach wchodzących w skład najważniejszego indeksu giełdy.
WIG20 jest obliczany od 1994 r., Jest indeksem typu cenowego, co oznacza że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. W indeksie WIG20 nie może uczestniczyć więcej niż pięć spółek z jednego sektora giełdowego.
Enea to jeden z liderów polskiego rynku energetycznego. Należy do grona największych polskich przedsiębiorstw i najsilniejszych marek Jest cieszącym się zaufaniem Klientów sprzedawcą, dystrybutorem i producentem energii. Sprzedaje ponad 12 proc., a produkuje prawie 9 proc. energii wykorzystywanej w Polsce. Dba o bezpieczeństwo dostaw prądu do mieszkańców północno-zachodniej części kraju. Ma ok. 2,45 mln Klientów, którym oferuje korzystne, dostosowane do ich potrzeb i oczekiwań produkty. Więcej informacji o firmie i jej ofercie: www.enea.pl.
Mając na względzie zróżnicowany i międzynarodowy charakter akcjonariatu Enea SA, jak również postanowienia Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW, Enea SA zapewnia dostępność swojej strony internetowej również w języku angielskim. W przypadku wystąpienia wątpliwości interpretacyjnych pomiędzy tekstem w języku polskim i angielskim, rozstrzygające znaczenie ma tekst sporządzony w języku polskim.