Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne
UOKiK zgodził się na połączenie Elektrociepłowni Białystok z MPEC Białystok
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na objęcie 85 proc. udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Białymstoku przez ENEA Wytwarzanie. Decyzja oznacza, że zawarta 26 maja br. umowa z Miastem Białystok zostanie sfinalizowana w połowie września. W ten sposób spółka, która jest właścicielem głównego producenta ciepła dla miasta, Elektrociepłowni Białystok, będzie także jego dostawcą dla mieszkańców miasta.
Połączenie EC Białystok z miejską siecią MPEC pozwoli na optymalizację produkcji ciepła w mieście. Elektrociepłownia posiada dwa nowoczesne bloki opalane biomasą, o zerowej emisji CO2. Ich bardziej efektywne wykorzystanie poprawi stan środowiska naturalnego w mieście.
- Bezpieczne dostawy ciepła i środki w budżecie na miejskie inwestycje to najważniejsze korzyści z umowy z doświadczonym podmiotem, którego głównym właścicielem jest Skarb Państwa – zwraca uwagę Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.
Połączenie wytwarzania ciepła z miejską siecią to rozwiązanie stosowane powszechnie. Znakomicie sprawdza się zarówno w dużych miastach, takich jak Poznań czy Łódź, jak i w mniejszych miejscowościach, np. w Augustowie i Czarnej Białostockiej. Od połowy września takie efektywne połączenie będzie działać także w Białymstoku.
- Przyniesie to wymierne korzyści przede wszystkim mieszkańcom Białegostoku. Dwie firmy działające wspólnie, osiągną znacznie więcej, niż każda oddzielnie. Poprawimy jakość świadczonych usług, Białostocczanie będą oddychać czystszym powietrzem. Dodatkowo będziemy modernizować sieć ciepłowniczą, co poprawi komfort i bezpieczeństwo dostaw ciepła – podkreśla Krzysztof Sadowski, prezes ENEA Wytwarzanie.
ENEA Wytwarzanie jest częścią Grupy ENEA, jednego z największych przedsiębiorstw energetycznych w kraju. Spółka odpowiada za cały obszar wytwarzania energii w Grupie ENEA, w tym za źródła odnawialne i kogeneracyjne. Ma duże doświadczenie w produkcji i dystrybucji ciepła zdobyte przez lata w Pile, Kozienicach i Białymstoku. Od 2008 roku spółka jest współwłaścicielem, a od 2011 faktycznym właścicielem Elektrociepłowni Białystok.
Mając na względzie zróżnicowany i międzynarodowy charakter akcjonariatu Enea SA, jak również postanowienia Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW, Enea SA zapewnia dostępność swojej strony internetowej również w języku angielskim. W przypadku wystąpienia wątpliwości interpretacyjnych pomiędzy tekstem w języku polskim i angielskim, rozstrzygające znaczenie ma tekst sporządzony w języku polskim.