10 lat marki ENEA

Trzecia co do wielkości grupa energetyczna w kraju obchodzi rocznicę działalności pod marką ENEA. Grupa ENEA to nowoczesny sprzedawca, dystrybutor i wytwórca energii elektrycznej. W obszarze sprzedaży zaufało jej ponad 2,4 mln Klientów indywidualnych i biznesowych. Sieć dystrybucyjna firmy pokrywa 20 proc. powierzchni Polski, a prawie 8 proc. energii wytwarzanej w kraju pochodzi z elektrowni Grupy. ENEA zatrudnia w sumie ponad 10 tysięcy specjalistów.

Historia wielkopolskiej energetyki sięga przełomu wieków XIX i XX. 1 stycznia 2003 r. powstał koncern pod nazwą Grupa Energetyczna ENEA S.A. z Zakładem Głównym w Poznaniu. Było to konsekwencją podjętej rok wcześniej decyzji Ministra Skarbu Państwa o utworzeniu Grupy Zachodniej i konsolidacji pięciu spółek dystrybucyjnych: Energetyki Poznańskiej, Energetyki Szczecińskiej, Zakładu Energetycznego Bydgoszcz, Zakładu Energetycznego Gorzów Wlkp. i Zielonogórskich Zakładów Energetycznych. Latem 2007 roku doszło do wydzielenia Operatora Systemu Dystrybucyjnego pod nazwą ENEA Operator Sp. z o.o., a jesienią nastąpiło objęcie przez ENEA S.A. akcji Elektrowni "Kozienice". 17 listopada 2008 r. ENEA S.A., jako pierwsza spółka energetyczna, zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

-„W dziesiąte urodziny marki ENEA mogę śmiało powiedzieć, że podąża ona we właściwym kierunku. Odpowiada za 8 proc. energii wytwarzanej w Polsce. Ma sprawny zarząd, który intensywnie pracuje nad realizacją strategii, budową wartości spółki dla akcjonariuszy i dobrymi relacjami z Klientami” – powiedział Paweł Tamborski, Wiceminister Skarbu Państwa.

Firma wchodzi w kolejne dziesięciolecie z nową strategią korporacyjną. Kładzie ona nacisk na integrację Grupy. Zgodnie z nią, od 1 stycznia dziesięć kluczowych spółek wejdzie w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej ENEA. Na lata 2014-2020 ENEA planuje inwestycje w wysokości 20 mld złotych.

-„Chcemy się koncentrować na korzyściach dla akcjonariuszy i Klientów. W najbliższych latach będziemy realizować naszą wizję w pełni zintegrowanej, elastycznie reagującej i efektywnej grupy energetycznej” – podkreślił Krzysztof Zamasz, Prezes Zarządu ENEA S.A.  

Grupa ENEA realizuje najważniejszą obecnie inwestycję w polskiej energetyce. W elektrowni w Kozienicach powstaje najnowocześniejszy w kraju blok energetyczny 1075 MW, spełniający wszystkie, nawet najostrzejsze europejskie normy ekologiczne. Grupa inwestuje w odnawialne źródła energii: elektrownie wodne, farmy wiatrowe i biogazownie. Oferuje także szeroką gamę usług związanych z elektroenergetyką. Swoją aktywność biznesową realizuje w sposób odpowiedzialny, dlatego uwzględnia potrzeby i oczekiwania otoczenia. Włącza się w życie społeczności, wspiera sport, kulturę, prowadzi działalność edukacyjną i charytatywną.

Jubileusz ENEA uświetnił premierowy koncert „Mystic” Zbigniewa Preisnera, z udziałem Kompozytora oraz m.in. Teresy Salgueiro i Józefa Skrzeka. Uroczystość odbyła się w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich.