Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

ENEA Operator na konferencji ELSA

16 i 17 kwietnia br. w Auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się Konferencja pod hasłem „Infrastruktura i ochrona środowiska w sektorze energetycznym”. Partnerem głównym konferencji była Spółka ENEA Operator.

Konferencja organizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa Poznań – jest kontynuacją Międzynarodowej Konferencji Prawa Energetycznego oraz Ogólnopolskiej Konferencji „Rynek energetyczny w nowej perspektywie”. Tegoroczna edycja koncentrowała się na bardzo ważnych zagadnieniach dotyczących wyzwań dla sektora energetycznego w Polsce i w Europie, rozbudowie infrastruktury energetycznej i ochronie środowiska. Wśród poruszanych tematów nie zabrakło zagadnień o charakterze prawnym i gospodarczym. W gronie prelegentów znaleźli się już tradycyjnie przedstawiciele środowiska akademickiego, prawnicy, ekonomiści, dziennikarze i energetycy.

Ceremonii uroczystego otwarcia Konferencji dokonał prof. dr hab. Krystian Ziemski z Wydziału Prawa i Administracji UAM, który pełnił rolę moderatora spotkania. Wśród prelegentów i panelistów znaleźli się m.in. prof. dr hab. Anna Walaszek – Pyzioł (Wydział Prawa i Administracji UJ), dr Robert Zajdler reprezentujący Instytut Sobieskiego, dr Piotr Lisoń (Wydział Prawa i Administracji UAM) i dr Mariusz Swora (Wydział Prawa i Administracji UJ, Prezes URE w l. 2007-2010). ENEA Operator reprezentowali Artur Różycki, Prezes Zarządu Spółki, dr Przemysław Zaleski, Wiceprezes ds. Handlowych oraz dr Krzysztof Hajdrowski, Kierownik Biura Strategii i Zarządzania Projektami.

Spotkanie i pierwszy panel dyskusyjny „Rozbudowa krajowego systemu elektroenergetycznego” zainaugurował  Prezes ENEA Operator, Artur Różycki. Poświęcony był on w głównej mierze branży energetycznej. Prezentacja prezesa Różyckiego dotyczyła zakresu i charakteru planowanych krajowych inwestycji sieciowych. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że inwestycje w sieć stanowią podstawowy obszar działalności wszystkich Operatorów Sieci Dystrybucyjnych a planowanie inwestycji sieciowych jest działaniem strategicznym. Inwestycje w infrastrukturę energetyczną są jednym z podstawowych narzędzi realizacji polityki energetycznej Polski, jako członka Unii Europejskiej. Szczególną uwagę zwrócił  na fakt planowania działań rozwojowych w obszarze inwestycji i uzgadniania ich z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, co w rezultacie prowadzi do wypracowania strategii inwestowania wchodzącej w skład polityki energetycznej Polski. Prezes Różycki podkreślił, że sytuacja sieciowa Polski nie jest zła, jednakże na tle większości państw europejskich mamy jeszcze dużo pracy do wykonania.

Podkreślił także wagę ścisłej współpracy pomiędzy władzami samorządowymi, a Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, zwłaszcza w zakresie opracowania planu zaopatrzenia gmin w media (ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe). W swoim wystąpieniu zwrócił także uwagę na Projekt ustawy o korytarzach przesyłowych, który może wpłynąć na realizację planów budowy sieci elektroenergetycznych, gazociągowych, paliwowych i naftowych w Polsce, które są niezbędne dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Na koniec pierwszego panelu organizatorzy przewidzieli otwartą dyskusje plenarną dla wszystkich uczestników Konferencji. Wymiana zdań, poglądów i doświadczeń pomiędzy uczestnikami panelu a także pytania z Sali dodatkowo bardzo wzbogaciły konferencję. Drugi panel skupiał się na tematyce nowych mocy wytwórczych, a w szczególności na obecnej kondycji sektora energetycznego i prawa budowlanego w Polsce oraz na przyszłości polskiej energetyki.

Drugiego dnia Konferencji omówiona została polityka klimatyczna Unii Europejskiej, zagadnienia dotyczące pakietu klimatyczno-energetycznego, handlu emisjami oraz czystych technologii węglowych. Ostatni panel drugiego dnia konferencji traktował o odnawialnych źródłach energii, propozycjach ekonomicznego wsparcia dla OZE i nowych regułach dotyczących tego rynku w kontekście kogeneracji, mikroinstalacji, energetyki rozproszonej i związanych z tym kwestiami prawnymi.