Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

ENEA dla niepełnosprawnych

ENEA S.A. dostosowała swój serwis internetowy www.enea.pl dla użytkowników z niepełnosprawnością. Jest pierwszą firmą, która otrzymała Certyfikat Fundacji Integracja „Portal Przyjazny Osobom z Niepełnosprawnością”.

Certyfikat został przyznany na podstawie badań serwisu internetowego pod kątem dostępności dla kilkunastu grup użytkowników, w tym osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W trakcie prac uporano się z wieloma trudnościami technicznymi, w tym tzw. „pułapką klawiaturową” uniemożliwiającą dostęp do serwisu bez użycia myszy oraz konstrukcją formularzy kontaktowych, gwarantującą bezpieczeństwo przesyłanych danych. Wprowadzone modyfikacje uwzględniają międzynarodowe standardy  dostępności stron internetowych WCAG 2.0.*

Przyznanie certyfikatu nie kończy prac nad doskonaleniem strony. Spółka deklaruje gotowość dalszych modyfikacji i otwartość na propozycje ze strony użytkowników. - Cieszymy się z wyróżnienia, ale nie zamierzamy spocząć na laurach. Dostosowanie serwisu dla potrzeb użytkowników niepełnosprawnych traktujemy jako proces. Będziemy w miarę możliwości wprowadzać dalsze modyfikacje - podkreśla Robert Krawczyk, Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej ENEA S.A.

Procedura dostosowania serwisu www.enea.pl trwała kilka miesięcy - zauważa Dominik Paszkiewicz, specjalista ds. dostępności Fundacji Integracja. W tym czasie, pracownicy ENEA S.A. i wykonawcy serwisu otrzymali od nas nie tylko raport z audytu dostępności, ale także sporą dawkę wiedzy nt. dobrych praktyk w zakresie dostępności. Naszym zdaniem serwis www.enea.pl osiągnął poziom satysfakcjonującej dostępności i nie powinien stawiać barier użytkownikom niepełnosprawnym.

* WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines 2.0) to opracowany przez konsorcjum W3C zbiór zasad jakimi powinni kierować się twórcy stron www, aby przygotować stronę maksymalnie dostępna. O randze ww. wytycznych świadczy m.in. zapis w Europejskiej Agendzie Cyfrowej, która jest dokumentem Unii Europejskiej, wskazujący, iż rekomendacje W3C są obowiązujące.