Ruszyły prace na budowie nowego bloku energetycznego w Kozienicach

Blok energetyczny na parametry nadkrytyczne opalany węglem kamiennym to sztandarowa inwestycja Grupy ENEA. Na budowie trwa właśnie uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.

Zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele Rządu RP, lokalne władze oraz dziennikarze. Na uroczystości obecny jest także Zarząd ENEA S.A. oraz reprezentanci Spółek Grupy ENEA. To oficjalne otwarcie nowej inwestycji. Prace budowlane rozpoczęły się już bowiem przed trzema tygodniami.

W ciągu najbliższych pięciu lat przy budowie bloku będzie pracować od 1 tys. do 2,5 tys. pracowników, w zależności od etapu inwestycji. Podczas docelowej eksploatacji zatrudnienie znajdzie tam ok. 300 osób. Inwestycja w budowę nowego bloku energetycznego jest jednym z kluczowych przedsięwzięć podejmowanych w celu zwiększenia mocy wytwórczych Grupy ENEA. To element jednego z długoterminowych kierunków strategicznych Grupy. Jest nim uzyskanie dostępu do własnych źródeł wytwarzania energii elektrycznej. Jej potencjał ma umożliwić co najmniej zaspokojenie zapotrzebowania na energię wszystkich klientów Grupy ENEA.

Nowy blok energetyczny w Kozienicach będzie najnowocześniejszym blokiem opalanym węglem w Polsce oraz Europie. Pomyślne zakończenie inwestycji pozwoli na zwiększenie mocy wytwórczych elektrowni w Kozienicach o ok. 30 proc. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwią wyposażenie bloku w instalację do wychwytywania i skraplania dwutlenku węgla. Może to mieć istotne znaczenie w przyszłości, w związku z polityką Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji CO2. Wartość umowy netto na budowę bloku wynosi ok. 5,1 mld zł. Jej realizacja zakończy się w drugim kwartale 2017 roku.