Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne
W Kozienicach ruszyły pierwsze prace budowlane
Ruszyły pierwsze prace budowlane na terenie budowy nowego bloku energetycznego o mocy 1075 MW w ENEA Wytwarzanie S.A. 29 października w kozienickiej elektrowni wbito symbolicznie pierwszą łopatę w miejscu budowy nowego bloku energetycznego. Odbyło się to w niecały miesiąc po przekazaniu generalnemu wykonawcy terenu pod inwestycję.
Budowa nowego bloku energetycznego to największa inwestycja polskiej energetyki, w wyniku której powstanie największa w Europie jednostka tego typu opalana węglem kamiennym. Będzie to najnowocześniejszy blok pracujący na nadkrytycznych parametrach pary o mocy 1075 MW (brutto) i sprawności 45,6 proc. (netto). Kontrakt budowlany realizuje konsorcjum firm: Hitachi Power Europe GmbH oraz Polimex – Mostostal S.A. Zakończenie budowy planowane jest już w II kwartale 2017 roku.
Dzisiejsze wydarzenie miało charakter bardzo symboliczny – powiedział Krzysztof Zborowski, Prezes Zarządu ENEA Wytwarzanie S.A. Było to ukoronowanie wielu miesięcy ciężkiej pracy naszych specjalistów i inżynierów. Pierwsze wbicie łopaty symbolicznie otworzyło drogę do intensywnych prac budowlanych rozpoczynających budowę nowego bloku w Kozienicach. Można powiedzieć, że dziś wystartowaliśmy w biegu „po sukces” – dodał Zborowski.
Zadowolenia z rozpoczęcia prac nie kryli również przedstawiciele konsorcjum budującego nowy blok. Od kilku lat Polimex-Mostostal realizuje działania, w wyniku których powstała organizacja zdolna do kompleksowej realizacji największych zadań inwestycyjnych w polskiej energetyce. Posiadamy odpowiednie kompetencje i potencjał, aby z sukcesem wykonać tak złożone przedsięwzięcie, jakim jest budowa bloku energetycznego w Kozienicach – powiedział Robert Oppenheim p.o. Prezesa Zarządu Polimexu-Mostostalu.
Cieszymy się z możliwości dzielenia się z polskimi partnerami doświadczeniem zdobytym na przestrzeni 100 lat. Liczymy, że nasza wiedza okaże się przydatna przy realizacji projektu tak ważnego dla bezpieczeństwa energetycznego kraju – dodał Matthias Jochem, Wiceprezes Hitachi Power Europe GmbH, dyrektor wykonawczy na Polskę.
Nowy blok energetyczny jest impulsem dla rozwoju rynku energii elektrycznej oraz oznacza nowe miejsca pracy. Przy budowie będzie pracować od 1000 do 2500 pracowników, w zależności od etapu realizacji inwestycji. Po zakończeniu budowy, podczas docelowej eksploatacji, zatrudnienie znajdzie ok. 300 osób.
Znaczna część materiałów, usług oraz wyposażenia nowego bloku będzie pochodzić od krajowych dostawców i producentów. Oznacza to stworzenie nowych miejsc pracy także dla polskich podwykonawców i poddostawców.
Mając na względzie zróżnicowany i międzynarodowy charakter akcjonariatu Enea SA, jak również postanowienia Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW, Enea SA zapewnia dostępność swojej strony internetowej również w języku angielskim. W przypadku wystąpienia wątpliwości interpretacyjnych pomiędzy tekstem w języku polskim i angielskim, rozstrzygające znaczenie ma tekst sporządzony w języku polskim.