Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne
Nowa instalacja odazotowania spalin dla Elektrowni
28 czerwca 2011 r. Elektrownia "Kozienice" S.A. i firma RAFAKO S.A. podpisały umowę na realizację w systemie „pod klucz” kompletnych, nowoczesnych instalacji odazotowania spalin metodą katalityczną Selective Catalytic Reduction (SCR) dla kotłów OP-650 na pięciu blokach dwustumegawatowych nr (4–8), opalanych węglem kamiennym i biomasą (przy jej udziale masowym nie wyższym niż 10%), co pozwoli na eksploatację tych kotłów zgodnie z obowiązującymi wymogami ochrony środowiska. Instalacja ta będzie największą tego typu w Polsce.
Metoda (SCR) posiada nadany przez Unię Europejską status technologii BAT, czyli jest najlepszą dostępną technologią wśród wszystkich technologii redukcji tlenków azotu. Zabudowa instalacji (SCR) zapewni 80% redukcję tlenków azotu w spalinach z aktualnego poziomu 500mg/m3u NOx do poziomu ≤ 100 mg/m3u NOx w pełnym zakresie mocy. Docelowa ilość oczyszczanych gorących spalin wynosić będzie 3,8 mln mn3/h, natomiast ilość usuwanych tlenków azotu to 1500 kg/h. Ciężar zabudowanych katalizatorów wyniesie ok. 1400 ton a wraz z konstrukcją wsporczą i kanałami spalin ok. 5000 ton.
Z uwagi na swoje ogromne doświadczenie w zakresie technologii kotłowych, RAFAKO zapewni kompleksową realizację inwestycji, uwzględniając wpływ katalizatorów na przepływ spalin w kotle odpowiednio modyfikując powierzchnie ogrzewalne, dzięki czemu zachowana zostanie sprawność kotła a instalacja odazotowania w żaden sposób nie zakłóci jego pracy. Inwestycja będzie realizowana w pięciu etapach, w latach 2011 – 2016, w okresach wynikających z harmonogramu postojów remontowych bloków w Elektrowni „Kozienice” S.A.
Mając na względzie zróżnicowany i międzynarodowy charakter akcjonariatu Enea SA, jak również postanowienia Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW, Enea SA zapewnia dostępność swojej strony internetowej również w języku angielskim. W przypadku wystąpienia wątpliwości interpretacyjnych pomiędzy tekstem w języku polskim i angielskim, rozstrzygające znaczenie ma tekst sporządzony w języku polskim.